Zwierze jako bohater

Czy pies lub kot to bohaterowie jedynie książek dla dzieci? Jak połączyć personifikację zwierzaka z właściwymi dla danego gatunku cechami? Jeśli i Ciebie interesują odpowiedzi na te pytania, to dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pozwolą Ci wykreować idealnego zwierzęcego bohatera!

 

Dla kogo zwierzaki?

Mylnie uważa się, że zwierzęta są dobre jedynie do bajek. Owszem, tam najczęściej są wykorzystywane jako symbole pewnych cech – osioł upartości, lew odwagi, a mysz skromności. Jednak to nie jest jedyny obszar, w którym można wykorzystać takie a nie inne postacie. Zwierzęta to równie dobrzy bohaterowie w powieściach dla dorosłych, przy czym, najczęściej występują w książkach typu fantasty lub science-fiction, co jest raczej zrozumiałe. Jednak i wtedy nie są raczej bohaterami pierwszoplanowymi. Powodów jest ku temu wiele, a wszystko tak naprawdę zależy od autora i jego podejścia.

 

Personifikacja zwierzaka

Jeśli dane zwierzę ma być bohaterem – nie ważne czy pierwszo- czy drugoplanowym – powinno posiadać jakieś cechy ludzkie. Pierwsza, podstawowa, narzuca się niemalże od razu – musi umieć mówić. Barwne dialogi prowadzone przez zwierzaki mogą wprowadzać elementy komizmu lub dramatyzmu, szczególnie, podkreślane przez pewne naturalne cechy gatunkowe. Jak to pogodzić? Nie obdzierając naszego bohatera z naturalnych przymiotów, takich jak szczekanie, wycie czy też drapanie się za uchem. Takie małe elementy mogą świetnie uatrakcyjnić naszą książkę, dodając jej świeżości i lekkości.

 

Zwierzak zwierzakowi nierówny

Jeśli poważnie się bierzemy za tworzenie psiego, kociego lub innego zwierzęcego bohatera, warto trochę poczytać i poznać zwyczaje danego gatunku. Po co? To nadaje książce autentyczności oraz sprawia, że całość może wyjść jeszcze ciekawsza. Z tego względu koci bohater powinien być dość niezależny, ale jednocześnie przymilny, a psi – bardzo lojalny wobec najbliższych mu osób. Ważne są nie tylko cechy charakteru, lecz także fizyczność – gibkość kota, jeżenie się sierści psa, etc. W ten sposób stworzysz naprawdę autentyczną postać, która połączy w sobie cechy człowieka i zwierzaka!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *